Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
Biuletyn Informacji Publicznej, ePUAP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Usuwanie skutków huraganu Orkan Ksawery w dniach 5 i 6 października 2017 roku

W dniu 5 października 2017 roku w godzinach wieczornych przez miasto Częstochowę i powiat częstochowski przeszedł Orkan Ksawery, któremu towarzyszyły silne opady deszczu oraz wiatr wiejący z prędkością około 100 km/h.

Po krótkim czasie widoczne były skutki jakie zostały wyrządzone przez anomalie pogodowe: przewrócone drzewa, połamane i nadłamane gałęzie, które tarasowały drogi, uszkodzone dachy budynków. Powalone drzewa uszkodziły również linie energetyczne i telekomunikacyjne.

Strażacy z JRG CS PSP w Częstochowie zostali zadysponowani po raz pierwszy do zdarzenia kilka minut po godzinie 20.00. Zastępy w czwartek i piątek łącznie wyjeżdżały ponad 40 razy. JRG CS PSP działało między innymi na ulicach: Bohaterów Katynia, Jagiellońskiej, Przestrzennej, Rocha, Okulickiego, Bialskiej, Warszawskiej, Kiedrzyńskiej, Sosnowej, Ołowianej, Wielkoborskiej, Bór, Witkiewicza, Festynowej oraz al. Jana Pawła II, gdzie usuwane były przewrócone drzewa z chodników, dróg, ogrodzeń, latarni, słupów energetycznych i telekomunikacyjnych. Na ulicy Srebrnej usuwano drzewo przewrócone na halę magazynową, natomiast przy ulicy Wirażowej uszkodzona została ściana szczytowa budynku a na ulicy Leśmiana drzewo spadło na garaż.

Działania prowadzone były również w miejscowościach: Blachownia, Wanaty, Rędziny, Wola Kiedrzyńska i Cykarzew Północny.

Działania strażaków polegały w głównej mierze na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu powalonych drzew przy użyciu pił spalinowych do drewna, niektóre interwencje wymagały pracy na wysokości przy użyciu drabin przenośnych, a także drabin mechanicznych lub podnośników które są w zasobach Państwowej Straży Pożarnej.

Siły i środki, które wyjeżdżały do usuwania skutków Orkana Ksawery:

  • GBA 2,7/16,
  • GCBA 5/32,
  • SCD 37,
  • SH 25.


Galeria zdjęć

Additional information