Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
Biuletyn Informacji Publicznej, ePUAP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

UWAGA!

Wolne terminy na szkoleniach inspektorów ochrony przeciwpożarowej:

  • szkolenie e-learningowe w terminie 18.11 - 18.12. 2019 r.
  • szkolenie stacjonarne w terminie 04-08.11.2019 r. - I zjazd, 25-29.11.2019 r. - II zjazd

ZAPRASZAMY!

 


Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków

Tegoroczna, 13 Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin, z Warszawy na Jasną Górę, odbywała się pod hasłem: „Maryjo, jestem, pamiętam, czuwam”.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Bazylice Katedralnej świętego Michała Archanioła i świętego Floriana na warszawskiej Pradze, skąd pielgrzymi udali się do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, aby wraz z kierownictwem służbowym Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komend Wojewódzkiej i Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie uczestniczyć we Mszy Świętej, pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej. Organizatorami tegorocznej pielgrzymki była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wraz z Komendą Wojewódzką i Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Zarządem Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pielgrzymka wyruszyła 5 sierpnia. Trasę 320 km pokonano w 10 dni. W szczególny sposób pielgrzymi pragnęli dziękować Bogu za ponad 100 lat Niepodległej Ojczyzny. W uroczystości wyprowadzenia pielgrzymki z Warszawy uczestniczyli Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz nadbryg. Marek Jasiński Z-ca Komendanta Głównego PSP. Strażacy w mundurach galowych wmaszerowali na jasnogórski plac w środę, 14 sierpnia.

Pielgrzymów w Częstochowie powitał st. bryg. Arkadiusz Biskup - zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, komendanci wojewódzcy, powiatowi i miejscy oraz komendant CS PSP. „Pielgrzymka to szczególny czas, kiedy wędrujemy, kiedy zbliżamy się do Boga, poprzez zmęczenie, poprzez pomoc drugiemu człowiekowi, i też doświadczamy tej miłości drugiego człowieka, która na szlaku pielgrzymim jest wszechobecna, chociażby przez podanie wody, czy podanie pomocnej dłoni w przypadku, kiedy to jest potrzebne”, mówili maszerujący pielgrzymi.

Podczas Mszy Świętej na Jasnej Górze w asyście pocztów sztandarowych KG PSP, CS PSP, KM PSP w Częstochowie i jednostek OSP powiatu częstochowskiego, brała udział również kompania honorowa CS PSP pod dowództwem mł. kpt. Michała Borala.

Wśród osób towarzyszących pielgrzymom byli:

  • komendanci wojewódzcy, miejscy i powiatowi oraz komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej, na czele ze starszym brygadierem Arkadiuszem Biskupem – Zastępcą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
  • księża kapelani Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • przedstawiciele struktur Związku Ochotniczych Straży Pożarnych szczebla centralnego oraz szczebli wojewódzkich, powiatowych i gminnych, z całego kraju.

Najmłodszym uczestnikiem pielgrzymki była 4-letnia Hania, a najstarszym 70-letni Zdzisław.

Organizatorami tegorocznej pielgrzymki byli:

  • ksiądz starszy brygadier Jan Krynicki – kapelan krajowy strażaków,
  • ksiądz Paweł Samborski – kapelan strażaków i dyrektor pielgrzymki,
  • młodszy brygadier Anna Zielińska – kwatermistrz pielgrzymki.

Galeria zdjęć

Additional information