Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
Biuletyn Informacji Publicznej, ePUAP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

UWAGA!

Informujemy, że są już dostępne terminy na szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej na rok 2020.

Szczegóły w zakładce: Szkolenia PPOŻ

ZAPRASZAMY!

 


Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 4 listopada 2018 roku odbyły się uroczyste obchody tej rocznicy, a zarazem podsumowanie projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”.

Uroczystości odbyły się pod narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a udział w nich wzięli  m.in. kadra i kadeci Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie wraz z Komendantem mł. bryg. Piotrem Plackiem. W częstochowskich obchodach brali również udział: nadbryg. Adam Czajka - Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Jacek Kleszczewski - Śląski Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Jarosław Piotrowski - Komendant Miejski PSP w Częstochowie.

Rocznicowe obchody zainaugurowała dziękczynna Msza św. w bazylice pod przewodnictwem abp. dr Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Następnie w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona kpt. Arturowi Wiśniewskiemu. Jako żołnierz niepodległości, legionista w 1918 r. wprowadził polskie wojsko do Sanktuarium, przejmując klasztor z rąk zaborców. Tym czynem wpisał się w historię Jasnej Góry i dołączył do grona jasnogórskich bohaterów narodowych.

Na błoniach można było podziwiać rekonstrukcję wydarzeń z 4.11.1918 r. Nastąpiło również uroczyste odśpiewanie hymnu Państwowego, wywieszenie 100-metrowej flagi na wieży Klasztoru Jasnogórskiego, śpiew pieśni patriotycznych oraz pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego. Dla obecnych na obchodach kadetów Centralnej Szkoły była to możliwość zetknięcia się z historią Polski: walką o jej Niepodległość, a w efekcie powrotem Polski na mapę Europy.

Podziękowanie Przeora Jasnej Góry O. Mariana Waligóry

Galeria zdjęć

Additional information