Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
Biuletyn Informacji Publicznej, ePUAP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

UWAGA!

Informujemy, że są już dostępne terminy na szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej na rok 2020.

Szczegóły w zakładce: Szkolenia PPOŻ

ZAPRASZAMY!

 


Uroczystości upamiętniające 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2018 roku odbyły się główne częstochowskie uroczystości upamiętniające 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kadra, sztandar Szkoły, kompania honorowa oraz kadeci i słuchacze Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie aktywnie uczestniczyli w obchodach tego narodowego święta.

W niedzielę 11 listopada w południe w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny odbyła się uroczysta msza święta „Za Niepodległą”, którą odprawił Metropolita Częstochowski ks. arcybiskup Wacław Depo. Punktualnie o godzinie 12.00 mszę rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, a bezpośrednio po jej zakończeniu Alejami Najświętszej Maryi Panny odbył się Marsz Niepodległości oraz składanie wiązanek kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawła II, naczelnika Józefa Piłsudskiego, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wcześniej, bo o godz. 11.11 od terenu Galerii Jurajskiej przy ul. Strażackiej wystartował Częstochowski Bieg Niepodległości.

O godz. 16.00 w Alei Henryka Sienkiewicza rozpoczęła się uroczystość patriotyczna. Uczestniczki i uczestnicy uroczystości przeszli na plac Biegańskiego, gdzie o godz. 17.00 na placu Biegańskiego rozpoczął się pokaz multimedialny, któremu towarzyszył Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znalazły się także m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.

Była to okazja, by jak co roku przypomnieć jak wielu Częstochowian włączyło się w walkę o odzyskanie niepodległości, nie tylko w Legionach - u boku Józefa Piłsudskiego – ale również na różnych frontach I wojny światowej oraz powstaniach narodowych.

Podczas apelu na placu wewnętrznym Centralnej Szkole kadeci i słuchacze wykazali się piękną inicjatywą układając z odcinków węży napis: „NIEPODLEGŁA” , a sekcja wysokościowa CS PSP zawiesiła flagę na maszcie na wysokości ponad 40 metrów, co zostało uwiecznione na filmie.

W ten sposób chcieli oddać hołd pamięci wszystkich, którzy walczyli za Naszą wolność. Niewątpliwie był to ważny i piękny dzień dla wszystkich Polaków.

Galeria zdjęć

Additional information