Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
Biuletyn Informacji Publicznej, ePUAP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Interwencje JRG

Pożar mieszkania na ul. Limanowskiego, Częstochowa

W środę, 15 lutego około godziny 18:20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie odebrał zgłoszenie o pożarze mieszkania w kamienicy przy ulicy Limanowskiego.Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG 1 i JRG CS PSP.Po przyjeździe Kierujący Działaniem Ratowniczym podał, że ogień wychodzi na zewnątrz budynku z pomieszczeń na drugim piętrze. Budynek posiadał trzy kondygnacje wraz z poddaszem. Do środka wprowadzono strażaków wyposażonych w aparaty ochrony dróg oddechowych, którzy podali prąd wody w natarciu i równolegle przystąpiono do ewakuacji budynku.

Pożarem objęty był cały lokal mieszkalny. Na miejsce zadysponowano kolejne siły i środki, w tym drabinę mechaniczną z JRG CS PSP, samochód specjalny ze sprzętem ochrony dróg oddechowych z JRG 1, a także zastęp z OSP Błeszno oraz Oficera Operacyjnego Miasta.

W mieszkaniu objętym pożarem przebywały dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Zostały one ewakuowane, a następnie udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Posiadały one obszerne poparzenia oraz były podtrute dymem. Osoby te zostały następnie przekazane Zespołowi Ratownictwa Medycznego i przetransportowane do szpitala. Łącznie z budynku ewakuowano czterdzieści osób, które udały się do rodzin, znajomych, a dla pozostałych, które nie znalazły schronienia u bliskich, podstawiono autobusy MPK. Z budynku nie ewakuowano tylko osoby niepełnosprawnej ze względu na brak mobilności i możliwość pogorszenia jej stanu zdrowia. Osobie tej nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo, znajdowała się także pod stałą opieką strażaków i ratowników, którzy monitorowali czynności życiowe.

Łącznie w działaniach brało udział 9 zastępów PSP i OSP. Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do oddymiania oraz przegrzebywania pogorzeliska i wynoszeniu tlących się jeszcze elementów na zewnątrz. Z budynku w czasie pożaru wyniesiono dwie butle z gazem propan-butan - 11 kg i 5 kg, które schłodzono. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wyłączył z użytku część kamienicy, a mieszkańcom zapewniono zakwaterowanie. Działaniami kierował mł. bryg. Marek Radosz z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie. Zostały one zakończone po ponad trzech godzinach.

Autor: Kinga Kępa

Galeria zdjęć

Additional information