Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
Biuletyn Informacji Publicznej, ePUAP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Interwencje JRG

Ćwiczenia COO Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego woj. śląskiego: SGRT Dąbrowa Górnicza - Gliwice, SGRT Bielsko-Biała, SGRT CS PSP Częstochowa

Ćwiczenia przeprowadzono w dniach 17, 18 i 19 czerwca 2019 r. dla trzech zmian służbowych.

Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości współdziałania i wykorzystania samochodów będących na wyposażeniu Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego z Dąbrowy Górniczej - Gliwic, Bielska-Białej i CS PSP Częstochowa. Doskonalono metody działania  w  warunkach  zbliżonych do rzeczywistych z wykorzystaniem: wciągarek, żurawi a także sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego.

Sprawdzono umiejętności ratowników i dowódców w zakresie podejmowania decyzji, obsługi powierzonego sprzętu oraz współdziałania podczas zdarzeń, w których udział biorą zastępy wchodzące w skład SGRT. Strażacy trzech zmian służbowych ćwicząc, mieli możliwość praktycznego sprawdzenia własnych umiejętności i sprzętu w trudnych warunkach. Takie założenia to doskonały sprawdzian dla siły charakteru, wytrwałości, współpracy ramię w ramię ratowników.

Scenariusze ćwiczeń:

  1. Symulacja wypadku z udziałem pojazdu szynowego. Osoba próbująca przebiec przed nadjeżdżającym tramwajem, wpada pod niego. Poszkodowany znajduje się pod wózkiem napędowym.
  2. Symulacja wypadku drogowego samochodu osobowego i samochodu ciężarowego autocysterny. W wyniku zderzenia autocysterny z samochodem osobowym, autocysterna przewracając się na bok przygniatając samochód osobowy, w którym znajdują się dwie osoby.
  3. Symulacja wypadku drogowego z udziałem autobusu turystycznego. Kierowca na skutek nadmiernej prędkości traci panowanie nad pojazdem i przewraca go na bok. W autobusie podróżowały dzieci.

Wykaz sił i środków biorących udział w ćwiczeniach:

Siły i środki SGRT Dąbrowa Górnicza – Gliwice:

  • SCRt (RW3) SCANIA,
  • SCRt Mega City SCANIA,
  • SCDz-50.

Siły i środki SGRT Bielsko-Biała:

  • SCRt Mega City VOLVO,
  • SCRt (RW3) IVECO.

Siły i środki SGRT CS PSP Częstochowa:

  • SCRt Mega City Renault Kerax,
  • SCRt SCANIA.

Galeria zdjęć

Additional information